První ročník ceny Zlatý mamut byl slavnostně vyhlášen dne 1. května 2018 v Pavilonu Anthropos v Brně Pisárkách při příležitosti oslav 90. narozenin mamuta v Anthroposu. Mamut byl díky úsilí Karla Absolona vytvořen roku 1928 pro  Výstavu soudobé kultury, která se konala v Brně na Výstavišti v Pisárkách. Po mimořádném úspěchu v pavilonu Člověk a jeho rod bylo rozhodnuto vystavovat jej trvale a byl proto přesunut do nedalekého pisáreckého parku. Během válečných let se však původní model ztratil a proto byl roku 1969 postaven nový 3,5 metru vysoký model. Roku 2003 byl doplněn modelem mamutího mláděte a roku 2008 mu byla věnována básnická sbírka „Na procházce s mamutem“.

Nápad spojit soutěž s nejslavnějším brněnským vystavovaným exponátem vychází z úcty k tradici popularizace archeologických výzkumů a archeologické vědy jako takové, již na Moravě založil Karel Absolon. Jemu byla také cena symbolicky dedikována.

"Podoba ocenění Zlatý mamut za popularizaci v oblasti archeologie vychází z klasického výstavního fundusu - entomologické (obecně sběratelské) skříňky, čímž odkazuje na muzejní a vědeckou praxi, i uchovávání kulturního dědictví dalším generacím. Současně, v kombinaci s jejím obsahem vyjadřuje určitý svěží nadhled. Výhodou tohoto řešení je nejen nošení samotného ocenění na oděvu, ale i jeho pověšení na stěnu, případně postavení na rovnou plochu. Kopie mamuta je jemně pozlacená plátkovým zlatem, přiznává zároveň původní materiálovou texturu."

Vyznamenání je umístěno do dřevěné, tmavě mořené, prosklené skříňky, jejíž pozadí je potaženo tmavou textilií. Textové informace jsou umístěny na vnitřní straně skla, vyřezány z pískované fólie, případně pískované. Vitrínku lze orientovat i na výšku. Pro přenos a skladování je možné dovybavit schránku s oceněním neprůhledným víkem."

Autorka návrhu
Mgr. Pavla Strakošová, šperkařka

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info